Penis Sertleştirici Hap, sağlık

Sünnette Yanlış Bilgi ve inanışlar

İlk Adım Çocuk Cerrahisi ve Sünnet Özel Sağlık Hizmetleri, sünnet konusundaki yanlış bilgi ve inanışları ortadan kaldırmak amacıyla bir broşür hazırladı.

Doğru ve sağlıklı bir cinsel yaşamın doğru ve sağlıklı bir sünnetten geçtiğine dikkat çekilen broşürde, sünnetin uygun olmayan kişiler tarafından, uygun olmayan koşullarda yapılması sonucunda; enfeksiyon ve kanama, kötü yara iyileşmesi, şekil ve fonksiyon bozukluğu, mükerrer cerrahi girişimlere gereksinim gösterebilen idrar yolu darlığı, penisin tam kaybı, kan yoluyla bulaşan B ve C tipi hepatitler ve AIDS, sünnet sırasındaki korku ve ilişkili olabilen ileri yaşlardaki psikolojik davranış bozuklukları, doğru ve sağlıklı olmayan cinsel yaşam sorunları ortaya çıktığı belirtildi.

Çocukların erkekliğe ilk adım attıkları günün, onların ömür boyu unutamayacakları güzellikte olması gerektiği ancak kimi zaman bu günün çocuklar için acı, kanama, korku, panik ve stres oluşturduğu, bunun nedeninin de sünnet çocuğunun kıyafetlerine, tören salonuna ve hatta ikramlara gösterilen seçiciliğin ve özeninin, sünnet işlemine gösterilmemesine bağlandı.

Broşürde, Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen “hipospadias” durumu varlığında, kesinlikle sünnet yaptırılmaması gerektiği çünkü bu durumun ameliyatla düzeltilmesinin şart olduğu ve yapılacak ameliyatlarda sünnet derisi kullanıldığı kaydedildi.

Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocukların hiç bir yakınması olmasa bile bir doktora başvurulmadan sünnet ettirilmemesi gerektiğine de değinilen broşürde, düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti yada burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Toplum tarafından önem verilen bir organ için yapılacak cerrahi işlemin, uygun şekilde düzenlenmiş ve gerekli donanımın bulunduğu bir merkezde, uygun kişiler tarafından yapılmasının en doğru seçim olduğu ifade edilen broşürde, “Hekim operasyondan önce çocuğu mutlaka muayene etmelidir. Böylece genel sağlık kontrolünün yanısıra çocukla iletişim kurulmuş olur. Bu iletişim sayesinde çocuk ve aile operasyon ile ilgili bilmesi gereken ayrıntıları öğrenme fırsatını bulurlar. Anlayabilecek yaştaki çocuklarla sünnet kararı birlikte alınmalıdır. Çocuğun bu konuda çevre ve arkadaşları tarafından yanlış bilgilendirilmesine meydan verilmeden konu anlayacağı basitlikte anlatılmalıdır” denildi.

Uzmanlar sünnetin faydalarını da şöyle sıraladı:
– Kan yolu ile bulaşan hastalıklardan korunma sağlar.

– Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korunma sağlar.

– Penis kanserinden korunma sağlar.

– Sünnetli erkeklerin işlerinde rahim kanseri daha öz görülür.

– İdrar yolları enfeksiyonu sünnet olmayanlarla kıyaslandığında sünnet olanlarda 7-10 kat daha azdır.

– Fimozis denilen idrar yolu darlığının ve sünnet derisi ile penis arasındaki yapışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s