Cinsellik, Penis Sertleştirici Hap

Cinsel ilişki sırasında çok ağrım oluyor. Ne yapabilirim?

Bu şikayet kadınlarda en sık görülen şikayetlerden bir tanesidir ve sebebi çok çeşitli olabilir. Sebepler arasında en sık vajina ve yumurtalık hastalıkları gelir, özellikle de iltihabi hastalıkları. Burada önemli olan bir konu da ağrılar hep mi vardı, yoksa sonradan mı başladığıdır. İlk ilişkiden itibaren olan ağrılarda sebep, hastalıklardan çok, cinsel ilişkiden korkma, vajinada yapı bozukluğu olması veya kızlık zarıyla ilgili sorunlar olabilir. Ağrı nedeninin anlaşılabilmesi için şikayetlerinizin gelişimini bilmek ve jinekoloji muayenesi şarttır. Tedavi de muayene sonucuna göre şekillenecektir.

Merhaba, 24 yaşındayım, tuvalette küçük abdestimi yaparken çok yanma oluyor. Birkaç gün sürüyor sonra geçiyor. Özellikle üşüttüğüm zamanlarda artıyor. Bununla ilgili ne yapabilirim?

İdrar yaparken yanma bulgusunda ilk düşünülecek şey, idrar yolu enfeksiyonudur. Bunun için bir idrar tahlili ve ardından alt batın ultrasonografisi yaptırmanız en uygundur.

Doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Bunun koruma oranı nedir?

Doğum kontrol haplarının koruma oranı ilk bir-iki ayda biraz düşüktür. İki aydan sonra koruma oranı maksimum seviyeye çıkar. İlk iki ay ek korunma yöntemlerinden destek alınmalıdır. Doğum kontrol haplarını kullanırken en önemli konu, doğum kontrol haplarının bir Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı tarafından muayene sonrası önerilmesidir.

25 yaşındayım. İki sene önce varikosel ameliyatı oldum. İlerde çocuğumun olmasında sıkıntı olur mu?

Varikosel testis toplardamarlarında genişleme sonucu oluşur. Testisin mikro dolaşımının bozulması sonucu meydana gelir. Bu da sperm hücrelerini öldürerek, kısırlığa neden olabilir. Varikosel kısırlık dışında bir sağlık sorununa neden olmaz. Erkelerde en sık kısırlık nedenidir. Varikosel başarılı bir şekilde tedavi edildiğinde çocuk ile ilgili bir sorun olmaz.

Merhaba hocam, benim penisim 9 santim. Penisim ufak olduğu için ilişkiye çekiniyorum. Penisimi nasıl büyütebilirim, cevabınızı bekliyorum.

Penisin 18 yaşına kadar gelişmeye ve büyümeye devam eder. 20 yaşından sonra büyüme durur. Penis, gevşek haldeyken ortalama 5- 9 cm. sertleşmiş haldeyken 10-18 cm. boyunda olan bir organdır. Kadında doğurganlığın, döllenmenin olabilmesi için erkeğin spermlerinin kadın vajinasının (haznesinin) arkasına ulaşabilmesi gerekmektedir, bunun için de 10 cm ve üzerindeki penis boyu yeterlidir. Piyasada satılan penis büyüttüğü iddia edilen vakum pompaları, değişik doğal ilaçlar veya bazı yöntemlerin genelde hiç bir faydası yoktur. Gerçekten normal ölçülerden daha küçük penis hacmine sahip olan hastalarda penis büyütme ameliyatı yapılabilir. Vücuttan alınan yağlar penis derisinin altına enjekte edilir. Lokal anestezi altında yapılan bu operasyonda boydan 2-3 santim, enden ise 1-2 santim büyütülebilir. Bu operasyon üç aylık aralıklarla 2-3 kere tekrarlanabilir. Her üç operasyondan sonra dört hafta süre ile ilişki yasağı konulmaktadır. Ameliyat sonrası elde edilen uzunluğun sürdürülebilmesi için özel ağırlık egzersizleri yapılmalıdır. Bu ameliyat ancak, gelişimini tamamlamış, yani 20 yaşını geçmiş kişilerde yapılabilir.

Hazırlayan: Dr. Gökhan Ordu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s