Anne - Çocuk, Penis Sertleştirici Hap

Anne Sütü ve Bebeğiniz

Yenidoğan ve erken süt çocukluğu dönemi i-çin en uygun besin hiç şüphesiz anne sütüdür. Anne sütü bebeğin sindirim sisteminin kapasi­tesine ve metabolizmasına tam uygunluk içinde takdir edilmiştir. Ayrıca, dünyaya hiç mikrop­suz bir ortamdan yeni gelen bebeği çeşitli en­feksiyonlara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Anne sütü mucizevi bir gıda olup, her annenin sütü kendi bebeği için en uygundur ve ona ö-zeldir.

Anne sütü ilk 6 ay bebeğin ihtiyaçlarını tek başına karşılamaya yeter. İlk 6 ay anne sütü dı­şında su da dahil bir ek gıda verilmesine gerek olmadığı gibi, verilecek herhangi bir ek gıda anne sütünün eşsiz ve üstün özelliklerini boza­bilir. Ancak anne sütünün bu süre içinde kesin­tisiz ve yeterince verilebilmesi için annelerin meme bakımını bilmesi, anne sütünün bebeği­ne tek başına yeteceğinden emin olması gere­kir. Ayrıca, doğumhanede bebeğin doğumdan hemen sonra çıplak olarak anne göğsüne konul­ması, emzirme döneminda annenin uygun şe­kilde beslenmesi ve annenin stresten uzak, ra­hat bir hayat sürmesi gerekir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde, bebek için en uygun gıda olan anne sütünün verilmesi mümkün olacaktır. Unutmayın, her bebeğin kendi annesinin sütü ile beslenmesi EN TEMEL HAKKI olduğu gibi, anne sütü vermek de her annenin EN ÖNEMLİ GÖREVİ olmalıdır.

Besinden Ötesi

· Anne sütü, anne ve bebek arasında basit bir besin alışverişinden ibaret değildir. Kaldı ki, anne sütünün sadece besin özelliği bile eşsiz, taklit edilmez üstün niteliklerdedir. Ne en mü­kemmel ve en pahalı kutu mama ne de en taze inek sütü anne sütünün avantajlarına erişebilir. Anne sütü sadece bebeğe değil, anneye ve aile­ye de sayılamayacak güzellikler getirir.

· Anne sütü, mükemmel bir besin içeriğine sahiptir. Anne sütünün besin içeriği bebeğin kaç günlük olduğuna göre, günün hangi saatin­de emzirildiğine göre, hatta bir emzirmenin ba­şından sonuna doğru yeniden ayarlanır.

· Anne sütü, tıpkı kan gibi, vücudu bakteri ve virüslerden koruyucu özel maddeler içerir. Doğrudan kaynağmdan gelerek, ‘el değmeden’ bebeğe ulaştığı için çevreden mikrop alma riski olmadığı gibi, bebeğin savunma sistemini güç­lendirici özel maddelerle donatılmıştır.

· Anne sütü kolay hazmedilir. Bebeğin he­nüz gelişmekte olan sindirim sistemine uygun maddelerden uygun miktar ve oranlarda barın­dırdığı için hazımsızlığa bağlı gaz sancıları an­ne sütünde en aza iner.

· Anne sütü tam hazmedilir. Bağırsaklardan hemen hemen tamamen emilerek kana karışır.

· Anne sütü bedavadır. Anne beslenmesine yeterince dikkat ettiği halde hazır halde gönde­rilen anne sütü, parıltılı vitrinlerde elinizin eri­şemeyeceği yerde olmadığı gibi, para vererek alabileceğiniz en mükemmel besinden daha üs­tündür. Özel bir hazırlık gerektirmez, her za­man temiz, taze ve uygun sıcaklıktadır ve dile­diğiniz anda verebilirsiniz.

Emzirme:

Anneye ve Bebeğe Eşsiz Bir Armağan

· Emzirme, anne ile bebeği arasında fiziksel bir yakınlık da sağlayarak uzun yıllar sürecek psikolojik bir bağa zemin hazırlar.


· Emziren annelerde yeni bir gebelik gelişi­mi kısmen gecikir.

· Emzirme anne için en pratik, en ucuz, en kolay, en temiz, en uygun besleme seçeneği ol­duğu için annenin sağlık ve estetiğine de doğ­rudan ve dolaylı olarak katkıda bulunur. Emzi­ren anne kısa sürede eski kilosuna döner. Ra­him daha çabuk toparlanır. Bebeğinin göğsünde huzurla doyması anneye tarif edilmez bir psiko­lojik tatmin sağlar.

· Emzirme, ayrıca bebeğin çene ve diş sağ­lığı için yararlı olup, bebeğin konuşmasını ge­liştirir.

Emzirirken Sorun Çıkabilir…

· Önce kendiniz inanın. Emzirme konusun­da annenin kendisini inandırması ve ikna etmiş olması lâzımdır. Her annenin bebeği ve kendisi için yapacağı en doğru şey emzirmektir.

· ‘Sütüm yetmiyor’ demeyin. Annelerin za­man zaman ’sütüm yetmiyor’ ya da ’sütüm ya­ramıyor’ gibi gerekçelerle kolayca emzirmeyi bıraktıkları görülür. Unutulmamalı ki, emzirme insan vücudunda psikolojik etkilere de bağlı o-larak yürür. Anne emzirmenin gerekliliği konu­sundaki inancını kaybettiğinde ya da etrafından bu konuda yeterli destek almadığında emzir­meyi kesebilir. Emzirme kesilince de bebeğin emmediği meme ucundan beyne sinyaller git­mediği için süt üretimi durdurulur. Böylece bir kısır döngüye girilir. Sütünün yetmediğini sa­nan annenin sütü gerçekten yetmez olur. ‘Sü­tüm yetmiyor’ sözü sütü yetmez hale getirir.

· Başkalarını da inandırın. Emzirme sırasın­da diğer aile fertlerinin de bebeğin en temel hakkını alması konusunda size yardımcı olma­ları gerekir.

· Mamaya vereceğiniz parayla kendiniz dengeli beslenin. Anne gebelik ve emzirme sı­rasında süt, yoğurt, peynir, yeşil sebze ve mey­ve, nohut, fasulye, et, mercimek, üzüm suyu gibi gıdalar alın.

· Uygun bir ortam sağlayın. Evde rahat, te­miz, aydınlık, sessiz ve sıcak bir yer olmalıdır. Emzirme sırasında bu yeri kullanın. Bebeğinizi yatarak emzirecekseniz, bebeği meme hizasın­da tutabilmek için emzireceğiniz taraftaki ko­lun altına destek olarak yastık yerleştirin.

· Rahat bir elbise giyin. Önü açılan rahat bir elbise giyin. Memeler için destekleyici rahat bir sutyen kullanın.

· Bebeğinizle aynı odada kaim. Her zaman emzirebilmeniz için gece ve gündüz bebeğiniz­le aynı odada kalın.

· Temizliğe dikkat! Tuvaletten çıktıktan sonra, bebeğin altını değiştirdikten sonra, em­zirmeden önce, kendi yemeğinizden önce mut­laka ellerinizi yıkayın.

· Bebek istedikçe emzirin. Emzirmeyi belli saatlere programlamayın.

Bebeğinizi işyerinize götüremiyorsanız, sütün kesilmemesi için sütünüzü sağmayı öğre­nin. Hem böylece sütün göğüslerde birikip dol­gunluk ve ağrı yapması de önlenir.

Sağılmış anne sütü her türlü bebek ma­masından daha faydalıdır.

Sütünüzü sağdıktan sonra temiz bir kaba koyun ve bebeğe bakan kişi siz işteyken bebeği sütünüzle beslesin.

Her öğün için yarım bardak süt sağın, üs­tüne temiz bir örtü örtün, buzdolabına koyun, bebeğe vermeden önce kaynatılmasın ya da ısı­tılmasın.

İşteyken de sütünüzü 2-3 kere sağın. Bu, sütünüzün azalmamasını sağlayacaktır.

S Sağılmış anne sütü bebeğe kaşıkla veril­melidir. Bu dönemde kesinlikle biberon ve em­zik kullanılmamalıdır. Kaşıkla beslenen bebek anne işten döndükten sonra tekrar emmek iste­yecektir. Bu da sütün kesilmemesini sağlar.

Bebek Emmek İstemezse…

Anne, anne sütünün en iyisi olduğuna ken­dini inandırmış olsa da, zaman zaman bebek memeyi reddedebilir, almak istemeyebilir veya anneden kaynaklanan herhangi sorun bebeği memeden uzaklaştırmış olabilir. Böylece anne ile bebek arasındaki iletişim bozularak, anne sütünün devamlılığına zarar gelebilir. Bebek Emmeyi Niye Reddeder?

Bebek

· Hasta olabilir,

· Ağrı çekiyor olabilir,

· Bir ilaçtan etkilenmiş olabilir.

· Bir enfeksiyon ya da doğum sırasında olu­şan bir beyin hasarı bebeğin emmesini engelle­yebilir.

· Doğum sırasında kullanılan forseps gibi cihazların yol açtığı ağrı iştahını azaltabilir.

· Emme sırasında burnundan soluması ge­reken bebeğin burnu tıkanmış olabilir ya da pa­mukçuk ve diş çıkarma gibi nedenlerle damak­ları acıyor olabilir.

· Ayrıca annenin aldığı depresyon ilaçları­nın bebeğin emmesini azalttığı bilinmektedir.

Emzirme Tekniğinde Sorunlar Olabilir:

· Biberon ya da yalancı emzik kullanan be­beğe, anne memesini emmek zor gelebilir.

· Memenin tıkalı olması ya da bebeğin kö­tü pozisyonda tutulması nedeniyle süt gelme­yebilir.

· Anne yanlış emzirme pozisyonu verebilir. Anne farkında olmadan bebeğin başının arkası­na bastırıyordur ya da memeyi sallıyordur.

  • Emzirme saatleri kısıtlanmışsa, bebeğin emmek istediği saatler kaçırılmış olabilir.

Bazı Değişiklikler Bebeği Üzmüş Olabilir

(Özellikle 3-12. aylar arası)

  • Anneden ayrılma,
  • Yeni bakıcı,
  • Aile düzeni değişiklikleri,
  • Annenin hastalığı ya da mastit (Meme ilti­habı),
  • Annenin âdet görmesi,
  • Annenin kokusunun değişmesi.

Bebek ‘Reddediyormuş Gibi’ Yapabilir

  • Yenidoğanlar ‘Hayır’ dercesine başını sal­layabilir,
  • 4.-8. aylar arasında dikkatini başka yöne kaydırabilir,
  • 1 yaşından sonra anne sütünü kendi ken­dine kesebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s