Anne - Çocuk, Güncel Yaşam, Penis Sertleştirici Hap, sağlık

İş hayatı depresyondan kurtarmıyor!

Depresyona giren bazı kişiler kendini işe vererek sorundan kurtulabileceğini sanıyor. Böyle insanların kendilerini işe vererek sıkıntılardan kurtulabileceği inancı yanlış.

İş hayatı depresyondan kurtarmıyor! Depresyona giren insanların, depresyona yol açan sıkıntılarından kurtulmaları için kendilerini işlerine daha çok vermeleri gerektiği yönünde yanlış bir düşünce içinde olduklarını belirten inanış olduğunu belirten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tayfun Turan, ”Depresyona giren insanlar zaten iş yapmak istemezler ve iş yapacak enerjileri de yoktur. Bu insanlardan daha çok iş beklenilmesi durumunda depresyonun şiddeti daha da artabilir. Bu nedenle depresyondaki insanlardan, tedavi süresinde iş beklenilmemelidir” dedi.

Nasıl ortaya çıkar?
Karamsarlık, ümitsizlik, zevk ve keyif alamama, ölmeyi isteme, cinsel isteksizlik, vücudun değişik bölgelerinde ağrılar, iç sıkıntısı, intihar düşüncesi, iş-güç yapmakta zorlanma, okul ya da iş başarısının düşmesi, uyku ve iştah düzeninde değişiklikler depresyonun belirtileri arasında sayılıyor. Ancak çoğu insan bu durumu farketmiyor ve depresyonda olduğunu anlayamıyor.

İntihar sabebi olabilir
Depresyonun, tedavisi olan ve tam iyileşme sağlanabilen bir hastalık olduğunu ifade eden Turan, hastalık belirtilerinin hasta veya yakınları tarafından fark edilmesi halinde mutlaka bir psikiyatriste başvurulması gerektiğini vurguluyor.
Turan ”Yapılan araştırmalara göre, depresyona giren insanların yüzde 15’i intihar sonucu kaybediliyor. Tüm intihar olaylarının yüzde 50’si ise depresyondan kaynaklanıyor. Depresyonun kadınlarda görülme oranı erkeklere oranla iki kat daha fazladır diyor.

Atak görülebilir
Her 4-5 kadından biri ve her 8-10 erkekten biri yaşamlarının herhangi bir döneminde depresyon atağı geçirmekte. Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda depresyonun insan hayatını ne derece etkilediği daha iyi anlaşılabilir.

Kış mevsiminin etkisi var
Kışın doğanın adeta uyku haline büründüğünü, bu durumun insanların psikolojilerini de etkilediğini belirten Turan, ”Kış mevsiminde gün ışığının azalması, günlerin kısalması, yeşil örtünün ortadan kaybolması, ağaçların yapraklarını dökmesi ve doğanın adeta uyku halini alması, her insanda hüzün, burukluk ve karamsarlık ortaya çıkarır. Güneş ışığının az olması insan mizacını olumsuz yönde etkiler. Doğada görülen uyku hali, yatkınlığı olan insanlarda depresyonu tetikler” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s