Aşk - Evlilik, Erkekler, güzellik, kadınlar, Penis Sertleştirici Hap

Kırmızı giyin, hesabı erkek ödesin…

ABD’li bilim adamalarının yaptığı araştırmaya göre, kırmızı giyen kadınlar erkeklere daha çekici geliyor. Bunun nedeni insanoğlunun ilkel biyolojik kökenlerine bağlanıyor…

Kırmızı giyin, hesabı erkek ödesin…
Rochester Üniversitesi’nden psikolog Andrew Eliot’ın başkanlığında yapılan araştırma, “Sevgililer Günü” armağanlarının neden kırmızı olduğuna açıklama getiriyor. Eliot, araştırma sonuçlarını “her ne kadar kırmızı renge yapılan atıfların toplumsal nedenleri olsa da, aynı zamanda bunun daha ilkel biyolojik kökenlerinin de olabileceğini düşünüyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

KIRMIZILI KADINLAR DAHA ÇEKİCİ
100’den fazla üniversite öğrencinini katılımıyla yapılan araştırmada katılımcılara kadın fotoğrafları gösterilerek, resimdeki kadının ne kadar sevimli olduğu, bu kişiyi öpmek isteyip istemedikleri ve bu kişiyle seks yapmak isteyip istemedikleri soruldu. Aynı kadınlara ait aynı fotoğraflar, farklı katılımcılara gösterilirken yapılan tek değişiklik fotoğraf çerçevesinin rengi oldu. Fotoğraflar, içlerinde kırmızının da bulunduğu farklı renkli çerçevelerde katılımcılara gösterildi. Sonuçta, kırmızı çerçeveli resimlerdeki kadınların, erkeklere daha çekici geldiği ortaya çıktı.

Araştırma içindeki bir başka deneyde ise erkeklere aynı kadına ait aynı fotoğraf gösterildi. Sadece, kadının giydiği t-shirt dijital olarak farklı renklere boyandı. Katılımcılara resimdeki kadının ne kadar zeki, sevimli ve çekici buldukları soruldu. Çerçeve rengi değiştirilmiş fotoğraflarda olduğu gibi, kırmızı t-shirt giymiş kadınlar erkekler tarafından daha çekici bulundu. Sevimli ya da zeki olarak algılanmada ise kırmızı rengin diğer renklere gore bir etkisinin olmadığı saptandı.

KIRMIZI ERKEĞİ BONKÖR YAPIYOR
Bir başka testte de katılımcılardan, önceki testte farklı renk t-shirler giymiş kadınlarla, bir gece dışarı çıkacaklarını ve cüzdanlarında 100 dolar olduğunu düşünmeleri istendi ve katılımcılara o gece ne kadar para harcayacakları soruldu. Verilen cevaplarda kırmızılı kadınlara karşı erkekler daha bonkördü.

Katılımcı olarak genç kadınlarla yapılan aynı testlerde, kadınların diğer kadınları değerlendirirken kırmızı renkin hiçbir etkisinin olmadığı saptandı.

EVRİMİN SONUCU
Eşcinsel ve renkkörü kişilerin alınmadığı testler sonucunda yapılan değerlendirmede, kırmızı rengin kadınları erkeklerin gözünde daha çekici gösterdiği sonucu ortaya çıktı. Eliot, “kırmızı rengin çekiciğinin evrimsel kökenlerinde olabileceğini ve çok derinlerde, biyolojik temelli mekanizmaların harekete geçtini” söyledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s