Penis Sertleştirici Hap, İtiraflar

Kısırlık Tanısı

Tüm tıbbi yaklaşımlarda oldugu gibi tanı öncesi görüşme ve öykü olma kısırlık için çok önemli bir aşamadır. Adet düzeni , kötü alışkanlıklar, meslek, çalışma koşulları, cinsel ilişki sıklığı geçirilmis hastaliklar , geçirilmis ameliyatlar vb ögrenilmelidir.Bu görüsmeler sırasında çiftlerin tüm sorunlarını ve psikolojik durumlarını ifade etmeleri önemlidir.Görüşmeler sirasinda erkeğin de bulunmasının gerekliliğinin nedeni budur. Çünkü yapilan çalismalarda sadece psikolojik bozukluk ve depresyona bağlı kısırlık vakalari bildirilmektedir.

Image
Değişik iki hastada çekilmiş ve rahim ve tüplerin durumu görülmektedir.
Kadınlarda yapilan tetkikler jinekolojik muayene ve ultrasonografiyi takiben adetinin 3 . günü (FSH,LH,PROLAKTIN TSH VE E2 vb) hormon değerlerinin ölçülmesidir. Sonra tüplerin açiklığını görmek için (histerosalpingografi) rahim ve tüp filmi çekilmektedir.

Tüp filminden hemen sonra kendiliğinden gebelik oluşmasi çok da nadir değildir. Histerosalpingografide tüplerde tikanma ve ciddi anormallikler varsa beklemeden endoskopiye geçilebilir. Uygun vakalarda yapışıklıkların ayrılmasi , tüplerin açilmasi, PCOS’da drilling, endometriosis odaklarinin yakılmasi işlemleri yine laparoskopi sırasında yapılabilir. Tüplerinde ciddi hastalık, tıkanıklık olanlarda in vitro fertilizasyon (tüp bebek) önerilebilir.

Diğer testlerle laporoskopi bulguları birleştirilince çiftlerin çoğunda gebe kalmalarını önleyen tedavi edilebilir bir neden bulunur.Gerektiğinde kadın hastalıklari uzmanı ve ürolog vakayi ortaklaşa konsülte ederek bir tedavi plani hazırlanmalıdır.Ancak geride hiçbir hastalığın bulunmadığı çiftler kalacaktır. Sebebi bilinmiyen infertilite dedigimiz bu grup vakalarin % 12’sini teskil etmekte olup bunlara öncelikle inseminasyon (aşılama) denenebilir. Inseminasyon yapılacak hastalarda ; günümüz koşullarında tetkikleri tamamlandiktan sonra 3 adet dönemi ilaçlarla (CC+HCG+IUI) yumurtlama sağlanarak doğal yollarla gebelik oluşması beklenmekte sonraki 3 ay ise yumurtlamanın uyarılmasını takiben (super ovulasyon+IUI) aşılama denenmektedir.Yine gebelik elde edilmezse hastaya yardımla üreme tekniklerini önerilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s