cinsel bilgiler, Cinsellik, Erkekler, Erken Boşalma, kadınlar

Cinsel Fantaziler

Cinsel Fantaziler

Cinsel yaşam hepimizin hayatında önemli bir yere sahiptir.

 Cinsel yaşam ve ruhsal denge hali biribirini doğrudan doğruya etkiler. Cinsellikle ilgili tabularımız, ayıp, yasak, günah, suç duygularımız ne kadar az ise cinsel yaşamdan aldığımız haz da o oranda fazlalaşıyor. Toplumsal normlar ve değerler neslin devamı amacıyla cinsel ilişkiyi kutsuyor ve onaylıyor. Zevk ve haz almak kirlilik, ayıp, utanç duygularıyla eşleşiyor çoğu zaman. Bu açıdan bakıldığında özellikle kadınların hayal dünyaları bile ipotekleniyor diyebiliriz. Kadının zihnindeki cinsel fantezisini yatağa taşıması hala ayıplanabiliyor.

Fanteziler sapkınlık mıdır ?  

Önceleri cinsel hayalleri ve fantezileri olanların sadece cinsel yönden bir takım sorunları olduğu düşünülürdü. Ya da cinsel fantezileri olmak sapkınlık olarak değerlendirilirdi. Oysa ne kadar çok cinsel fantezi kuruyorsanız o kadar sağlıklı bir cinsel yaşamınızın olduğunu bile söyleyebiliriz. Bir fantezinin sapkınlık mı ? yoksa normal ve sağlıklı bir fantezi mi olduğunu ayırt etmemiz de gereklidir.  
Cinsel fantezilerin normal mi sapkınlık mı olduğunun sınırını belirleyen ayrımı şöyle özetleyebiliriz. Bir erkek kadının vücudunun birçok yerinden hoşlanabilir. Kalçasından, yanağından, bacağından, gögüslerinden zevk alabilir. Ve bu durum normaldir. Ancak bir erkek bir kadının örneğin sadece bacaklarını görmeden dokunmadan uyarılamıyor‘sa, boşalamıyor’sa veya orgazma erişemiyorsa bu durum yineleyici ve sürekli bir şekilde gelişiyorsa bu durum için anormal denilebilir.
 

Kadın Ve Erkeklerde Cinsel Fanteziler

Kadınların, Daha çok geçmişte yaşanmış cinsel ilişkilerini tecrübelerini deneyimleri ve yaşanmışlıklarını fantezilerine taşırlar. Ve onların fantezilerinde cinsel organlar ve cinsel imajlar genellikle çok ön planda değildir. Kadınların fantezilerinde romantizm ve duygular ön plandadır. Erkek fantezileri ise farklıdır. Günlük yaşamlarında yapamayacakları ulaşamayacakları fanteziler kurarlar. Erkeklerin fantezilerinde cinsel organlar cinsel imajlar ve cinsel sahneler daha ağırlıkta yaşanır. Kadınların cinsel fantezilerinin olmadığı düşünülür. Sadece erkeğin cinsel dürtüleri vardır inancı yanlıştır.  Kadınlara oranla erkekler daha çok cinsel fantezi kurarlar.
Cinsel fantezilerin olumlu yanları şöyle sıralayabiliriz. Bireylerin orgazma ulaşmasında kolaylık sağlar. Cinsel yaşamına renk katar.  Arzu ve isteklerini arttırır. Cinsel coşkuyu yükseltir. İçinde bastırdığı cinsel dürtülerini bastırmasına engel olur. Cinsel hayatı sıradanlıktan kurtararak heyecan katar. Fanteziler kadın veya erkeğin kendi denetimi altında yapıldığından ve bir partnerle yaşanabilecek reddedilme kaygısı olmadan yaşandığından ruhsal dünyanın deşarjını sağlayabilir. Cinsel sapkınlıklardan koruyabilir. Çünkü fantazik düzeyde birtakım fantezilerini yaşayan birey bunları eyleme dönüştürmesine engel olabilir. Bu açıdan bir yönüyle cinsel sapkınlıklardan koruyabilir.
Bir erkeğin cinsel fantezisini sürekli olarak tekrarlayıcı ve sabit şekilde kurması ve sadece bu fanteziyi kurarsam uyarılırım şeklinde bir sabit düşüncesinin olması durumunu sapkınlık olarak açıklayabiliriz.  Örneğin ayak fetişizmi denilebilir.
Normal insanların normal fantezileri için cinsel yaşamdan alınan coşku ve heyecanı artırmak için fantezi kurulabilir. Bu fantezilerini eyleme dönüştürme aşamasında eşleriyle / partnerleriyle bu durumu konuşmalılar. Cinsel fantezilerin sınırlarını eşler arasındaki diyalog belirler.
Cinsel isteği canlandırmak açısından cinsel fantezilerin önemi vardır. Telefonla eşinizi arayarak ‘’ bütün gün vücudunu düşünüp bu akşamla ilgili hayaller kuruyorum’’ şeklinde bir iletişim kurarak eşinizin erotize olmasını sağlayabilirsiniz. Bu fantezilerinizin akşam ilişkiye dönüşmesi ihtimalini güçlendirir.