Aşk - Evlilik, cinsel bilgiler, Cinsellik, Erkekler, Erken Boşalma, kadınlar, İtiraflar

Cinsel Sorunların Nedenleri

AÇIKLAMA

Cinsellik olgusu, sadece fizyolojik bir sorun değildir. Ya da sadece psikolojik veya sosyokültürel bir durum değildir. Dolayısıyla bir cinsel soruna sadece fizyolojik açıdan yaklaşmak ya da psikolojik veya sosyokültürel açıdan da tedavi etmeye çalışmak yeterli olmayacaktır. Bütün bileşenleri bir arada değerlendirmek gereklidir.

Kişinin içinde yaşadığı toplumsal yapının getirdiği ayıp, yasak ve günah duygularının farklı derecelerde etkilemesiyle bireylerde cinsel sorun oluşumuna neden olabilmektedir. Dini inançlar konusundaki katılık, ahlaki tutumlar, yaşanılan bölgenin kültürel kodları herhangi başka nedenler olmasına gerek kalmaksızın cinsel sorunları oluşturabilir.

Sağlıklı ve normal bir bedensel sağlık haline sahip olduğumuz halde cinsel ilişkinin nasıl yaşanacağını, nerede yaşanacağını, kiminle ve hangi koşullarda yaşanacağına dair tüm içeriği ruhsal halimiz belirler. Bedensel ve sosyokültürel açıdan sağlıklı olduğumuz halde bile ruhsal olarak denge de değilsek cinsel sorunların oluşmasına neden oluşturabilir.

Konuya biyolojik yapı ve işleyişimiz açısından baktığımızda cinselliğin insanın en temel içgüdüsü olduğunu görüyoruz. Cinsel işlevler bedenin ürettiği sayısız hormon ve kimyasalın birlikte oluşturduğu bir süreci kapsar. Bu nedenle sağlıklı bir cinsel yaşam için sağlıklı ve normal bir işleyişe sahip olması gerekmektedir. Bu cinselliğin olmazsa olmazıdır.

Bilgisizlik

Ülkemizde okul yıllarında başlayan bir cinsel eğitimin olmaması çocuk yaşta yanlış bilgi sahibi olmamıza fırsat tanımaktadır.  Doğru bilgi kaynağı olarak baktığımız öğretmenler, okul ve ders araç gereçlerinde cinsellik ve cinsel eğitim verilmemektedir. Cinsel eğitimin yetersizliği büyük bir boşluğu oluşturmaktadır.. Bilimsel bilgiler yerine kulaktan duyma bilgilerle cinselliği öğrenen çocuklar ve ergenler cinselliği yanlış yorumlamaktalar. Bilimin olmadığı yerde dogmatik bilgiler öğrenilmektedir. Cinsel bilgi ve eğitim eksikliği katı toplumsal kurallar ayıplar ve yasaklarla desteklendiğinde daha karmaşık ve güçlü cinsel sorunlar ve cinsel işlev bozukluklarına yol açmaktadır.

Cinsel Mit’ler 

Türk dil kurumu sözlüğünde ‘’ Mit ‘’ kavramı şöyle tanımlanmaktadır. Geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren, alegorik bir anlatı. ‘’ Cinsel mit ’’ olarak düşündüğümüzde ise geleneksel olarak yayılan toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren yanlış ve abartılı cinsel anlatılardır diyebiliriz. Cinsel tabu’lar ve cinsel hurafeler olarak da bilinirler.

Cinsel mit’lere neden olan da yine cinsel konulardaki eğitim ve bilgi eksikliğidir. Erkekler ve kadınlarla ilgili birçok mitsel bilgiye ulaşmak mümkündür. ‘’Sevişmeyi başlatan kadın ahlaksızdır’’  örneği bir cinsel tabudur. Cinsel sorunların önemli nedenleri arasında cinsel mitlerin önemi büyüktür.

Hastalıklar Sigara ve Bazı İlaçlar

Çok sayıda psikolojik sorun cinsel sorun nedeni olabilir. Başta depresyon olmak üzere birçok psikiyatrik rahatsızlık cinsel işlev bozukluğunun nedenlerinden olmuştur. Ayrıca şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kan yağlarının yükselmesi gibi çok sayıda kronik rahatsızlık cinsel sorun veya cinsel işlev bozukluğu yaratabilmektedir.

Ülkemizde çocuk yaştaki bireylerin bile içmeye başladığı sigara cinsel işlevleri etkilemektedir. Kullanılan birçok ilacın cinsel yaşamı olumsuz etkileme riski bulunmaktadır. Bazen ise cinsel işlevlerin bozulması ciddi bazı kronik hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Kadınlarda

İlk cinsel birleşme girişiminiz sırasında kasılma, korku ve panik hali ve acı duyma nedeniyle cinsel ilişkiye giremediğiniz oldu mu?  Vajinismus yaşıyor olabilir misiniz?

Kadınlar arasında cinsel sorun başvuru nedenleri arasında en çok vajinismus’ tur. Vajinismus. Türkiye de yapılmış araştırmalara göre her on kadından birisinin yaşadığı vajinismus neredeyse % 100 e yakın tedavisi olmasına rağmen doğru uzmana erişilememesi nedeniyle hatalı uygulama ve tedaviler nedeniyle vajinismus’ lu bayanda hayal kırıklığı yaratabilmektedir.

Cinsel istek azlığı ise yine her 3 kadından birisinin yaşadığı bir cinsel sorundur. Cinsel istek bozukluğu yaşayan bayanların bir kısmı yatak odasında ‘’ başım ağrıyor’’, ‘’ midem bulanıyor’’,  ‘’çok yorgunum’’ gibi gerekçelerle cinsel ilişkiden uzaklaşmaktalar. Cinsel istek bozukluğu yaşayan bayanların bir kısmı ise cinsel ilişkiden tiksinti duyarlar.

Erkeklerde

Erkeklerin yaklaşık % 70 inde erken boşalma görülmektedir. Erkeklerin en muzdarip olduğu konuların başında erken boşalma sorunu görülüyor. Çok sık görülmesine karşın ne  mutlu ki tedavisinde son derece yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Birçok erkek sokak diliyle ve argo olarak birbirlerinden birçok gerçek dışı bilgiye sahip oluyorlar. Porno yayınlarda izlenenler ile kendi gerçekleri arasında kaldıklarında yetersizlik duygusuna ve performans anksiyetesi’ ne girmektedirler.

Erkekler arasında, bir erkeğin çok sayıda cinsel ilişkiye giriyor olması onu erkelerden daha erkek kıldığına dair bir cinsel mit vardır. Bu nedenle söylenen gerçekdışı hikayeleri ( dün gece sevgilimle 8 kez ilişkiye girdim !  ) duyan bir başka erkek bunu kendisini denetleyerek yapmaya çalıştığında başaramadığını görür. Bu nedenle kendine güvenini yitirir ve yetersizlik duygusuna kapılır. Eğer bir erkeğin bir gecede 8 kez ilişkiye girmesinin pek de mümkün olmayacağından haberi olsaydı bu yetersizlik duygusuna neden olmazdı.

Erken boşalan erkeklerin boşalama kontrolünü bilmedikleri aşırı heyecan ve telaş gibi nedenlerin yanı sıra acelecilik performans anksiyetesi, yakalanma kaygısı, uygunsuz ortamlar ( park, bahçe, asansör, genelev gibi ) nedenler boşalma denetimini sağlamayı zorlaştırır.  Erken boşalan erkeğin bir  başka nedeni de eşine hissettiği öfke ve kızgınlık duygularıdır.

Cinsel isteksizlik ve sertleşme bozukluğu da erkeklerin en sık yaşadığı cinsel sorunlar arasındadır. En sık görülen olgulardan birisi erken boşalma olmasına rağmen erkekler arasında en çok başvuru nedeni sertleşme sorunudur. Çünkü başat olarak net bir sorun olma özelliğine sahiptir. Erken boşalan erkeğin eşi hemen hemen her zaman orgazm olamaz. Ancak erkek bu durumu görmezden gelir. Birçok erkek ise erken boşaldığından ve cinsel zevk ve hazzının ‘’yalancı haz’’  olduğunun farkında bile değildir. Ve birçok kadın eşinin erken boşalması nedeniyle doyumlu bir ilişki ve orgazm ile sonuçlanmayan bir ilişki yaşadığının farkında bile değildir.