Anne - Çocuk, Aşk - Evlilik, Erkekler, Güncel Yaşam, güzellik, gebelik, Hamilelik ve Diyet, kadınlar, Magazin, İtiraflar

Anne Ben Nasıl Doğdum

Açıklama

Anne Ben Nasıl Doğdum çocuğun doğumla başlayan gelişim süreci yalkaşık 3 yaşlarında cinselliğin ağırlığıyla sürer. Yaşamda henüz üçüncü yılını yaşamaya başlayan çocuk ilk defa zihninde bir ampul yanar. Ve cinsel kimliğinin farkına varır.

Farkındalık

Bu farkıdalık son derece merak doludur. Anlamaya ve öğrenmeye dair bu çabası gün geçtikçe artar ve anne babaya sorular sormaya başlar. Bu sorular anne baba için cevabı zor sorulardır. Ne söylesem ki acaba sorularıdır. Çocuk sorular sordukça anne baba önceleri soruları geçiştirmek ister ama soruların ardı arkası kesilmez. Anne baba ‘’ sen daha küçüksün, sus, ayıp, böyle sorular sorma. . . şeklinde cevaplarla konuyu değiştirmek ister. Çocuk ise cevabını almamanın hınzırlığıyla onları gözetlemeye çalışır. Karşı cinsle oyunları cinsellik temelli olmaya başlar. Doktorculuk oyununda birisi doktor diğeri hasta olur. Evcilik oyununda birisi baba diğeri anne olur. Anne babalık rolleri paylaşılır. Arkadaşlarının vücudunu görmek ve onları incelemek ister.

Cinsel arayış

Çocuğun bu cinsel arayışları yaklaşık 3 yaşında başlar ve ilerleyen birkaç yıl boyunca da devam eder. anne babaların bu sorular karşısında zor duruma düşmelerinin sebebi neyi ne kadar söylemeliyim sorusunun cevabını bilmemelerinden kaynaklanır. Eğer olanı olduğu gibi anlatırsanız bu çocuğu erken yaşta erotizasyona uğratabilir. Eğer yanlış  bilgilerle onun zihnini karıştırırsanız yanlış öğrenmesine yol açabilirsiniz. Cinsellikle ilgili abartılı inanış ve düşünüşlere hatta korkularına neden olabilirsiniz. Verilecek cevaplar somut, açık, anlaşılır ve yeteri miktarda olmalıdır. Çocuklar yetişkin değildir. her doğruyu bu küçük yaşlarında bilmek zorunda değildirler. Çocuğa cinsellikle ilgili doğru bilgileri onların anlayabilecekleri somutlukta anlatmak gereklidir. Ne azını ne de fazlasını anlatmalıyız.

Çocukların ciselliği merak etmeleri son derece doğal bir durumdur. Ve başka herhangi bir anlama gelmez. Çocuğa cinselliği anlatmanın ideal zamanı bu soruyu sormaya başladığı 3-4 yaş dönemleridir. Çocuk öncelikle nasıl doğduğunu merak eder. nasıl dünyaya geldiğini ve nerede dünyada geldiğini. Dünyaya gelmek yani doğmak ya da nasıl büyüdüğünü merak eder. Çocuk, anne babanın bu sorular karşısında tavır ve davranışlarından zor duruma düştüğünü sezinler. Bu tarz sorulara anne babanın vereceği cevaplar çocuğun yaşına göre değişir. Ancak asıl dikkat edilmesi gereken sıradışı cevapların verilmemesidir.  ‘’ seni leylekler getirdi’’. ‘’Arılar getirdi ‘’ gibi cevaplar vermek doğru değildir. kaldı ki çocuklar bu cevaplara inanmazlar. İnanmadıkları gibi cevabı zihinlerinde oluşmayan yeni sorular sormak isterler. ‘’ Ben nasıl doğdum ‘’ sorusuna verilebilecek bir cevap şöyle olabilir.  Annenin karnında büyürler. Annelerin karnında bebeklerin büyümesi için küçük bir yer var. Burada büyüyen bebekler bir süre sonra doktor amcalar tarafından oradan dışarı çıkarılır.

Merak

Çocukların merakı sadece nereden geldiklerine dair değildir tabi ki. ‘’ çocuklar annelerin içine nasıl girer? ‘’ nereden ve kim tarafından annenin içinden çıkarıldığını öğrenen çocuk için yeni bir sorudur bu. Peki annemin içine ben nasıl girdim ? bu soruya verilecek cevap da yine somut açık anlaşılır ve çocuğun bilmesi gerektiği kadar olmalıdır. Şöyle bir yaklaşım olabilir. ‘’Anne ve babalar birbirlerine sevgiyle doludurlar. Birbirlerine olan sevgilerinin bir meyvesi de bir bebektir. Bir elma ağacını bir süre suladıktan sonra ağacın bize elma meyvesini vermesi gibi, bebekler de anne ve babaların sevgilerinin bir meyvesidir denilebilir. Cinsel konulardan bahsederken anne ve babaların yüz ifadeleri, gerginlikleri ve huzursuzlukları da çocuklar tarafından dikkatle algılanır. Huzursuz, gergin ve utungaç bir ifadeyle ne söyleyeceğini bilemeyen anne ve babalar çocuklarına bu konunun aslında konuşulmaması gereken kötü ve çirkin şeyler olduğu mesajını vermiş olurlar. Oysa çocuğun algılaması gereken cinselliğin doğallığı ile birlikte gizliliği ve özelliğidir.

ANNE BABA

Çocuğun cinsellikle ilgili bilgi kaynağı çevresi de olabilir. Anne baba bu konularda gizli saklı bilgi verirlerse ya da konuyu gizleyen bir tutum içine girerlerse çocuklar yaşlarına göre değişmekle birlikte sokaktan ya da okuldaki arkadaşlarından yalan yanlış öğrenebilirler. Anne Ben Nasıl Doğdum Cinsellikle ilgili doğru olmayan bilgi sahibi olan çocuklar ilerleyen yıllarda bile onları cinsellikle ilgili ayıp, günah, yasak ve suç gibi kavramlara bürünmelerine yol açabilir. Bu durum ise bir çok cinsel sorun başlangıcı olabilir. Anne babalar çocuklarına cinsellikle ilgili en doğru kaynaktır. Ancak bu konuda tedirgin ve kaygılılarsa bu konuda bir profesyonelden yardım alabilirler.

SADELİK

Çocukların cinsellikle ilgili amaçları meraklarını gidermek yani cinselliği öğrenmektir. Çocuklar anne babalarının yanısıra kendi bedenlerini de tanımak ve öğrenmek isterler. Yaşıtı olan diğerlerininde bedenini merak edebilirler. Bu durumda kendi kızınıza / oğlunuza bedenini anlatabilisiniz. Diğer cinsiyetin de bedenini bir kitaptan yararlanarak tanıtabilirsiniz. Bununla birlikte vücuduna kimlerin dokunabileceği konusundada bilgi verilmelidir. Karşı cinsin özel bölgeleri konusunda da yine çocuğa bilgi verilmelidir. Çocuğun kendini basitçe de olsa koruyabilmesi için kendi bedeninin hangi bölgelerine yabancı insanların dokunmaması gerektiği konusunda; ve diğer cinsten olanın ise vücudunun özel bölgelerine dokunulmaması konusunda bilgi verilmelidir. Bu durumun nedenini soran çocuğa şunun gibi bir bilgi verilebilir. Bu bölgelerimiz ( ilgili bölgeler gösterildikten sonra ) bize özeldir ve  sadece sen ve biz görebiliriz, dokunabiliriz.

Anne Ben Nasıl Doğdum

Çocukların anne babalarıyla birlikte uyumaları ise cinsel gelişim açısında olumsuz sonuçları olabilecek sakıncaları içerebilir. Bu nedenle doğumundan sonraki en kısa zamanda çocuğun yatağı ayrılmalıdır. Bununla birlikte çocukla birlikte banyo yapmakta belirli bir yaştan sonra sakıncalı olabilir. Bu nedenle birlikte soyunarak banyo yapılmamasına özen gösterilmelidir. Cinsellikle ilgili sorular soran çocuk ayıplanmamalı ve soruları göz ardı edilmemelidir. Anne baba olarak cinsellik içeren sorulara her zaman hazırlıklı olunmalı ve tüm diğer sorularında olduğu gibi cinsellikle ilgili soruları da cevaplanmalıdır.  Anne Ben Nasıl Doğdum Anne baba olarak çocuğunuzun cinsellikle ilgili gizleyerek yaptığı bir takım davranışlarını ayıplamamalı ancak farkında olduğunu da hissettirerek durumdan haberdar olduğunuzu ona hissettirmelisiniz.